Dizi Film İzlemek İngilizce Geliştirir mi?

Bu sorunun en net cevabı hem EVET hem de HAYIR! Detaylar bu noktada son derece önem arz etmekte, inceleyelim.

Neden Evet?

İngilizce dizi-film-video-çizgi film vs. izlemek son derece yararlı aktivitelerdir. Özellikle dizi izlemenizi ısrarla öneririm; devamlılık ve günlük diyaloglar açısından.

ingilizce diziler

İngilizce içerik izlemek hem aktif öğrenmeyi sağlar, hem de bilinçaltınızla öğrenirsiniz. Bazı şeylere uzun süre maruz kalınca bilinçaltımız bunları alır ve stoklar, daha sonra da lazım olunca kullanırız (Ana dilinizi nasıl öğrendiğinizi sanıyorsunuz? Tamamen bilinçaltıyla.) İngilizce konuşulan içerikler bir taşta iki kuş vurmamızı sağladığı için mutlaka ders çalışma planınızın bir parçası olmalıdır, hem de çok eğlenceli bir parça bu!

Ayrıca İngilizce diyaloglar, konuşmalar vs. ‘aksan kazanma, kelime telaffuzu’ açılarında da son derece faydalıdır, hiç bilmediğiniz bir kelimeyi telaffuz edebiliyorsanız işte bunu daha önce defalarca kez duymuş olmanıza borçlusunuz.

Neden Hayır?

Arkadaşlar, burada önemli bir nokta var; İngilizce dizi, film vs. izlemek güzeldir, faydalıdır ancak bu bir eğitim DEĞİLDİR, yan çalışmadır. Örneğin ben hiç İspanyolca bilmiyorum fakat Narcos gibi kaliteli İspanyol yapımlarını çokça kez izledim. Sonuç? En fazla 3-5 kelime kapmışımdır. Yani; izleyerek dil ÖĞRENİLMEZ, sadece PEKİŞTİRİRİZ, ilerletiriz, aksan ve telaffuz kazanırız.

Ne yapmalı?

Çok net olarak; bu tarz dizi filmlerden fayda görmek istiyorsanız ya hali hazırda belli seviyelerde İngilizce bilginiz/eğitiminiz olmalı, ya da hali hazırda, aktif ve düzenli olarak İngilizce öğreniyor olmalısınız.

Yani; hadi ben dizi izleyeyim İngilizce öğrenirim diye bir şey yokken, İngilizce izleyip seviyenizi ve farklı becerilerinizi (konuşma, duyduğunu anlama, günlük diyaloglar, bilinçaltı, kalıp ifadeler, deyimler vs. vs.) ÇOK İYİ bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Uyarı: Bunlar bir anda olmaz, bilinçaltı özellikle geç öğrenen (ama sağlam öğrenen) bir yapıdır, o yüzden ”ya 2 sezon dizi izledim hala az anlıyorum” vs. gibi düşüncelere asla girmeyin ve bunun uzun soluklu bir çalışma olduğunu unutmayın.

İpucu: ”Dil nankördür” derler; yani tekrar etmediğimiz şeyleri bir süre sonra unutmaya başlarız. O yüzden bu noktada dizi, film izlemek ve bunu düzenli yapmak İngilizce eğitimi sonrasında bilgilerinizi taze tutmak açısından da son derece faydalıdır, kitap okumak ise x2 faydalıdır.

İngilizcenizi geliştirecek/anlaması kolay diziler:

Adettendir, yazıyı bitirmeden önce bazı önerilerde bulunayım:

Anlaması kolay, içerik eh işte olan diziler:

Arrow, Iron fist ve bu tarzdaki Netflix dizileri.

İçeriği sağlam, anlaşılır diziler:

Breaking Bad (the King!), Supernatural, How I met your mother, Lost, Heroes, Mr. Robot şuan aklıma gelenler.

İlk etapta uzak durmanız gerekenler (maalesef)

Game of thrones, Spartacus, Vikings, Rome vb. tarihi diziler ve the Bing Bang Theory gibi bilimsel tatta diziler. Tarihi dizilerin dili de ağır ve eski İngilizce kapsamında oluyor genelde ve diliniz gelişince izlemenizde hiçbir sakınca yok ancak ilk başlarda tercih etmeyin, çok katkısı olmayacağı gibi sizi ‘yahu ben bunları niye anlamıyorum? Ben kesin öğrenemedim, öleyim ben (Allah korusun:) gibi kötü düşüncelere de sokabilir 🙂

Görüşmek üzere 🙂

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir