İngilizce Öğren! Sitenin Amacı ve Gelişimi

Merhaba sevgili arkadaşlar,
Ben, öğrencilerimin beni tanıdığı şekliyle, Serdar Hoca. Uzun bir süredir Udemy üzerinde genel İngilizce, YDS-YÖKDİL, İngilizce kelime gibi kategorilerde eğitim vermekteyim ve oluşturduğum kursların her biri kendi alanında lider yani ”best seller” durumda. Bu yazıyı yazdığımda Udemy üzerinde 150 binden fazla öğrencim vardı, siz okuduğunuzda ise belki de çok daha fazla olacak 🙂 Kişisel kariyer anlamında başarı elbette mutluluk verici ancak binlerce kişinin ”öğretmeni” olmak, on binlerce kişinin hayatına dokunuyor olmak bana sonsuz mutluluk veriyor.

Hikaye Nasıl Başladı, Nasıl Devam Ediyor?

Hikayemize 2018 yılında yayınlamış olduğum ”Özel Ders Formatında Sıfırdan Zirveye İngilizce Eğitim Seti” başladık. Kursun adını gören kişiler önceleri pek anlam verememişlerdi; Udemy gibi standart bir platform üzerinde ‘özel ders alır gibi’ bir eğitim nasıl verilecekti ki? Tabi ki bu çok uzun süren bir planlamayla gerçekleşti ve bana ait olan ”Ödev ve Görev” sistemi (ve bunların kontrolü) ve karşılıklı bolca emek ile öğrencilerimiz çok başarılı oldular, onlar başarılı oldukça kurs hakkında harika yorumlar yaptılar, çevrelerine tavsiyelerde bulundular ve böylece büyük bir aile olduk.

Daha sonra YDS-YÖKDİL Yüksek Başarı Kursunu yayınladım ve o da kategorisinde en çok satan kurs haline geldi. İngilizce öğrenmek uzun bir süreçtir ve yukarıda bahsettiğim kursta sonuç almamız epey sürmekte, ancak YDS kursumun sevdiğim yanı ise hızlı sonuç alabilmemiz oldu; öğrencilerimin YDS-YÖKDİL gibi sınavlardan güzel puanlar alması ve bu puanları iş-eğitim gibi alanlarda kullanıyor olmaları beni daha da mutlu etti.

Ancak ortada büyük bir problem vardı: KELİME! Her iki kursumda da kelimeye dair onlarca çalışma, liste, yöntem, uygulma, web sitesi vs. ne ararsanız vardı ancak bir şeyler hep eksik kalıyordu. Çok daha iyi kaynaklar arayışına girdim tavsiye etmek adına ancak bu konuda farklı diyebileceğimiz çok kaynak yokken, olanların da etkileri sınırlı idi.

Bu da beni bir kelime kursu yapmaya yönlendirdi ve böylece ”İngilizce Kalıcı Kelime Öğrenme Kursu”nu ortaya çıkardım. Böyle yazınca kulağa sanki çok kolay yapılmış gibi geldi 🙂 ancak tüm samimiyetimle söylüyorum; bu kursu hazırlamak hayatımda yaptığım en zor şeydi. Evet, diğer 2 kursa da çok özendim, çok emek verdim ancak kelime işi başka bir işmiş ve hayata geçirdiğim konseptin eşi-benzeri-örneği olmadığı için hem kaynakların hazırlanması hem de kursun hazırlanması yaklaşık 1.5 sene sürdü ve çok ağır bir çalışma maratonundan bahsediyorum! Sonuç olarak ortaya 55 saat video eğitim, 1500 sayfa çalışma kağıdından oluşan bir kurs çıkarmış oldum.

Peki Bu Siteyi Neden Kurdum? Neler Paylaşılacak?

Udemy hem öğrenciler hem de eğitmenler için gerçekten harika bir platform. Ancak eğitmenler olarak yapabileceklerimiz bazı konularda sınırlı kalıyor; mesela ‘test’ dışında alıştırma eklenemiyor, ayda 2 kez duyuru hakkınız oluyor vs. İlk amacım ise Udemy üzerinde sınırlı olan şeyleri kendi sitemde yapmaktır. Site hakkında planladığım şeyler ise şu şekilde:

  • İngilizce öğrenen kişilerin en fazla problem yaşadığı noktalardan biri ”Alıştırma yapmak”. İlk amacım kendi hazırlayacağım boşluk doldurma, cümle yazma, test vb. alıştırmaları online olarak çözebileceğiniz ve anında geri dönüt alabileceğiniz bir web sitesi oluşturmak. Not: Bu hiç kolay olmayacak ve uzunca bir süre alacaktır.
  • İngilizce öğrenmek-geliştirmek hakkında bildiklerimi paylaşmak ve sizlere en sağlıklı bilgileri aktarabilmek. İnternetteki korkunç bilgi kirliliğinden sizleri bir nebze de olsa koruyabilmek diğer amacım.
  • Udemy kurslarım için kampanyalar düzenlemek ve takipçilerime kupon kodlarını istediğim zaman iletebilmek.
  • İleride çıkarmayı düşündüğüm İngilizce ve kelime kitaplarının içeriğini ve tanıtımlarını yine web sitem üzerinden yapmayı planlıyorum.
  • YDS-İngilizce-Kelime gibi konularda çeşitli eğitimler de web sitem üzerinde yer alacaktır.

Biraz da kervan yolda dizilir tabi ki 🙂

Sitenin istediğim kıvama gelmesi elbette uzun bir süre alacaktır ancak bu olduğu kadarı ile faydalanmanıza engel değil. Hepinize başarılar ve keyifli öğrenmeler diliyorum, görüşmek üzere.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir