İngilizce Öğrenmek Kolay mıdır?

Çoğu zaman ‘bu dil çok zor, İngilizce zor, çok istisna var vb.’ cümleleri duymuşsunuzdur. Bunlar birçok kez bana da söyleniyor ve soruluyor. Bu makalemizde İngilizce öğrenmek gerçekten zor mu yoksa kolay mı, bunu tartışacağız.

İngilizce Öğrenmek Kolay mıdır? Zor mudur?

İngilizce öğrenmek, diğer birçok dile nazaran çok daha kolaydır. Mesela Almanca ile karşılaştırıldığında İngilizce öğrenmek daha kolaydır ve daha kısa süre alır. İngilizce öğrenmenin diğer dillere göre nispeten daha kolay olmasının sebepleri ise:

classical, english, distressed
İngilizce öğrenmek kolay mıdır?
  • Gramer yapısının çok karışık olmaması.
  • Cinsiyet bulunmaması.
  • Belirsiz artıkellerin (a-an-the) çoğunluğunun mantık ile çözülebiliyor olması. Mesela bu durum Almanca ve Fransızca gibi dilleri zor hale getirmektedir.
  • Çok fazla eğitim seti, kitap, kaynak, video, anlatım vs. bulunması. Bunu başka bir dilde bulmak imkansız.
  • Dünya dili olduğu için pratik imkanının çok olması.
  • Çoğu ülkede 1. yabancı dil olarak okullarda eğitim veriliyor olması. Okuldaki eğitimleri yeterli bulmayabilirsiniz ancak öyle ya da böyle bir şeyler kazandırır, bir dile sıfırdan başlamak ile bir şeyler biliyorken başlamak arasında çok fark bulunur.

İngilizce Öğrenmeyi Zorlaştıran Etmenler:

  • Bolca istisnaların bulunması.
  • Düşünülenin aksine telaffuzu zordur; Almanca bu konuda çok daha kolaydır mesela.
  • Çok fazla ”tense” yani zamanın bulunması. (İngilizce 14 Almanca 6 mesela)
  • Fazlaca deyim, deyim fiil ve kalıp ifadelerin bulunması. Normal İngilizcenin yanı sıra özellikle günlük yaşamda ‘kalıp ifadeler’ o kadar sık kullanılır ki anlatamam. Bunları ders olarak da almak (en azından tamamını) pek mümkün olmadığı için biraz yaşayarak öğrenmek gerekiyor. Ancak burada yine bolca Amerikan/İngiliz dizileri işi kolaylaştırıyor.

Başka dil öğrenmeye çalışmamış biri için İngilizce öğrenmek zor gibi görünebilir fakat birden fazla dil bilen ve bu konuda uzman biri olarak güvenin bana, İngilizce öğrenebileceğiniz en kolay dillerden bir tanesidir. Dünya dili olmasında bunun büyük etkisi vardır.

Mesela Türkçe öğrenmek inanılmaz zordur çünkü sondan eklemeli bir dil ve kelimelerin anlamları çok geniş, halk arasında bunu ”nereye çekersen oraya gider” diye tarif ediyoruz.

Her şeyin ötesinde İngilizce bir dünya dilidir, dünya kadar bilgiyi bulabileceğiniz TEK dildir, ufkunuzu genişletir, yeni insanlar tanımanızı sağlar, iş bulmanıza yardımcı olur, rahatça seyahat edebilirsiniz.

Bu örnekler daha da çoğaltılabilir; eğer aklınızda İngilizce zor olarak yerleştiyse bunun pek de öyle olmadığını anlamanız için bu yazıyı kaleme almak istedim. Haydi İngilizce öğrenelim!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir